Genel 6 Okuma 0

BOSCH’UN YENİ EMİSYON SİSTEMİ

BOSCH’UN YENİ EMİSYON SİSTEMİ

 

Otomobil firmalarının en çok tercih ettiği buji sistemlerini üreten Bosch’un yeni emisyon sistemi ile birlikte dizel araçların azot oksit emisyonlarını minimuma indiren bir teknoloji ürettiği belirtildi. Dizel otomobil sektörüne büyük katkı sağlayacak yeni teknoloji sayesinde sektör standartların oldukça altına inilecek. Kilometrede 168 mg olarak belirlenen azot oksit miktarı sınırının 2020 yılında 120 mg’a düşürülmesi belirlenmişti. Üreticiler ise kilometre de 80 mg düzeylerine inmek için çalışmalar yaparken Bosch geliştirdiği yeni sistemle kilometrede 13 mg azot oksit seviyelerine inmeyi başardı. Yeni Wolksvagen Golf üzerinde denenen sistemle birlikte şehir içi kullanımda 26 mg/km düzeylerinde bir emisyon oranı yakalanacağı düşünülüyor. Dizel araçların çöküşünü önleyeceği düşünülen bu sistemin birçok AR-GE mühendisi ve ekipmanlar sayesinde ortaya çıkarıldığı belirtildi.

 

Ne zaman piyasaya sunulacak

 

Bosch’un yeni emisyon sistemi dizel araçlarda bulunan seçici katalitik azaltma sistemini optimize etmesi sonucu bu emisyon değerlerine ulaştığı belirtiliyor. Şirket yetkililerine göreyse yeni bir teknoloji olmadığı ve akıllı bir gelişim olduğu ifade edildi. Optimize bir turbo şarj  ve geliştirilmiş yakıt enjeksiyon sistemiyle beraber motor hacmi de küçültülerek emisyon değerlerinin minimum seviyelere çekildiği gözlemlendi. Bu sayede dizel araç sektörü için büyük bir adım atmış olan firma, otomobil üretici şirketlerin hemen sipariş verebilmesinin mümkün olacağını da belirtti. Yetkililere göre otomobil üreticilerinin yapacağı entegrasyonlarla beraber 2 yıl içerisinde yeni üretilecek araçlarda rahatlıkla kullanılabileceği söyleniyor.

Bir önceki yazımız olan Yapay Zeka ve Robotlar Dengeleri Değiştirecek başlıklı makalemizde Yapay Zeka ve Yapay Zeka ve Robotlar Dengeleri Değiştirecek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir