Teknoloji Haberleri 37 Okuma 0

BUGÜNE KADAR KEŞFEDİLEN EN BÜYÜK DEVASA KÜME

BUGÜNE KADAR KEŞFEDİLEN EN BÜYÜK DEVASA KÜME

 

Geçtiğimiz günlerde bugüne dek keşfedilmiş en büyük devasa küme ortaya çıktı. 14 galaksinin birleşmesiyle meydana gelen bu devasa küme, uzay boşluğunda bugüne kadar keşfedilen en büyük devasa küme olduğu belirtiliyor. Günümüzde teleskopların oldukça fazla gelişmesiyle insanların evreni keşfi hayli büyük bir yol kat etmiş durumda öyle ki artık kendi galaksimiz dışında bulunan milyonlarca ışık yılı uzaklıkta bulunan galaksileri dahi gözlemleyebiliyoruz. Gelişen teknoloji sayesinde ortaya çıkan gelişmiş teleskoplar astrofizikçiler için önemli bir keşfe böylece imza atmış oldu. Uluslararası çalışan bir araştırma grubu, çalışma yaptıkları sırada galaksilerden meydana gelen yoğun bir gökada kümesi tespit etti. Astrofizikçilere göre olağanüstü bir durum olarak tanımlanan bu keşfin evreni ve oluşumu anlayabilmek adına önemli bir kaynak yaratacağı belirtilmekte. Evrenin oluşumuna dair bilgi ve düşüncelerimizi değiştireceği düşünülen bu keşfin beraberinde neleri getireceğiyse önümüzdeki araştırmalar sayesinde belli olacak.

 

Devasa kümenin özellikleri

 

Dünyamızın da içinde bulunduğu galaksi olan Samanyolu galaksisinden 12,4 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtilen ve bugüne kadar keşfedilen en büyük devasa küme olma özelliği taşıyan bu galaksi topluluğunun galaksimize oranla bin kat daha hızlı bir yıldız tarafından oluşturulduğu düşünüyor. Boyut olarak da samanyolu galaksisine oranla devasa olan bu galaksi kümesinin alanı ise samanyolu galaksisinden 3 kat büyük bir alanda bulunduğu düşünülüyor. Bu kümeyi ön plana çıkaransa boyutları ve oluşum hızı olduğu belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan Türksat 6A’nın yapımına başlandı başlıklı makalemizde haberleşme uydusu ve Türksat 6A hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.