Otomobil 46 Okuma 0

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER SAYESİNDE BÜYÜK ENERJİ TASARRUFU

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER SAYESİNDE BÜYÜK ENERJİ TASARRUFU

Gün geçtikçe hızla hayatımıza giren elektrikli araçlarda en çok karşılaştığımızda elektrikli otobüsler oluyor. Yapılan bir araştırmaya göre ise elektrikli otobüsler sayesinde büyük enerji tasarrufu yapıldığı ortaya çıktı. Elektrikli otobüsler dünya genelinde günde 33 milyon litre yakıt harcanmasının önüne geçiyor. Araştırmalara istinaden yollarda bulunan her 1000 elektrikli otobüs günlük 500 varil yakıt tasarrufuna yol açıyor. Buna rağmen petrol tüketimiyse her geçen gün artmaya devam ediyor. ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne (EIA) göre 2016’da günlük 96,87 milyon varil, 2017 yılındaysa günlük 98,52 milyon varil olan benzin tüketiminin 2018 yılında günlük 100 milyon varil seviyelerinde olacağı bekleniyor.

 

Kirliliği önlüyor

Elektrikli otobüsler sayesinde büyük enerji tasarrufu yapılmasının yanı sıra elektrikli otobüslerin çevre kirliliğini de engellediği biliniyor. Kirliliğin önüne geçmek amacıyla elektrik araç teşvik eden ülkelerse dünyanın temiz kalması için hala umut vermeye devam ediyor. Binek otomobillere göre daha kolay ve hızlı bir şekilde elektrik kullanımına geçiş imkanı bulunan otobüsler de bu değişimde kilit rol oynuyor. Ayriyeten otobüslerin yüksek hızlara ihtiyacı olmadığından herhangi bir performans sorunu yaşanması da söz konusu olmuyor. Güçlü bir batarya sisteminin de rahatça monte ettirilmesini de hesaba katacak olursak tüm dünyanın hızla elektrikli otobüs kullanımına geçmesi gerektiği de savunulabilir. Bu sayede daha temiz bir dünya yaratılması söz konusu olacak ve daha yaşanılabilir bir dünyada nefes alacağız.

 

 

Bir önceki yazımız olan BOSCH’UN YENİ EMİSYON SİSTEMİ başlıklı makalemizde bosch, emisyon skandalı ve volkswagen hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.