Robotlar da Salyangoz Devrimi
Genel 0

Robotlar da Salyangoz Devrimi

Robotlar da Salyangoz Devrimi

Akıllı robotlar ve yapay zeka gittikçe hayatımızın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Robotlar yakın bir zamanda artık yazılımcılara ihtiyaç duymayacak. Bu demek oluyor ki tıpkı insan beyni gibi bir şeyleri öğrenen ve ona göre yapan robotlar çok yakında hayatımıza girecek.
İnsanların en büyük yardımcısı ve aynı zamanda en büyük korkularından birisi olan yapay zeka ve robotlar her geçen gün değişime uğruyor. Geleceğin şüphesiz en önemli unsurlarından olacak olan robotlar salyangoz tekniği ile yazılımcıya bağlı olmaktan kurtuluyor.
Salyangozlar da yapılan deneylere göre salyangozlar sadece 2 adet beyin hücresi kullanıyor ve birçok fonksiyonu bu hücrelerle yapıyor. Aynı şekilde robotlarda bulunan yapay zekada da bu iki hücrenin işlevi görülecek. Bu işlevde robotlar sadece 2 hücre ile birçok fonksiyonu yapabilecek, üstelik yepyeni şeyler öğrenebilme yeteneğine de sahip olacak.
Geleceğin korkularından birisi olan robotların dünyayı istila etme korkusu belki 10 sene önce çok komik geliyor olabilirdi. Fakat günümüzde gittikçe artan robotlaşma, yapay zekaya duyulan ihtiyaç bu hazin sona gittikçe yaklaştığımızın bir belirtisi olabilir. Robotların kendi kendilerine gelişebilmeleri, öğrenebilmeleri ve çoğu fonksiyonu yapabilmeleri ilerleyen zamanlarda artık insanlara gerek duymadan yaşayabilmeleri anlamına geliyor. Gittikçe tembelleşen ve robotlara bağımlı hale gelen insan ise bu gidişle kendi ellerimizle yaptığımız makinelerin kontrolüne girebilir. Bunlar sadece bir tahmin fakat gerçekleşme olanağı neden olmasın ki?

Bir önceki yazımız olan Harika dans eden robot, insanlara iyi görünmeye çalışıyor! başlıklı makalemizde elon musk, Harika dans eden robot ve insanlara iyi görünmeye çalışıyor! hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.